avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 403 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... COEFICIENTI DE IERARHIZARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

COEFICIENTI DE IERARHIZARE

Care sunt coeficientii minimi de ierarhizare pentru CCM la nivelul Ramurii Gospodarie Comunala, Locativa si Transporturi Locale pentru 2013 si salariul minim brut pe economie?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:54, 11 Februarie 2013
Salariul minim brut pe economie este de 750 lei de la 01.02.2013, conform Hg nr.53/2013.
Si salariul minim brut la nivelul ramurii Gospodarie Comunala, Locativa si Transporturi Locale pentru 2013?
salariul minim este de 1000 lei si se aplica urmatorii coeficienti de ierarhizare :
- muncitori necalificati 1.00
- muncitori calificati, activitati administrative 1.55
- functii de executie si activitati de specialitate 2.00
- functii cu pregatire superioara si asimilata 2.50
- functii de conducere 3.00
Ultima modificare: Luni, 11 Februarie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ati putea sa-mi spuneti conform carei legi sau HG?
Va multumesc!
Potrivit art.64 din Contractul colectiv de munca unic la nivelul. Sectorul de activitate „Servicii Comunitare de utilităţi publice. Gestionarea deşeuriior, activitati de decontaminare şi de protecţie a mediului pe anii 2013 - 2014.

Alte discuții în legătură

salariul minim brut - ramura gospodarie comunala, locativa, transporturi locale MariaRamona MariaRamona Imi poate spune si mie cineva cat este salariul minim brut pe economie la nivelul ramurii Gospodarire Comunala Locativa si Transporturi Locale incepand cu anul ... (vezi toată discuția)
Salariu minim soferi MIRELAIONICA MIRELAIONICA Buna ziua, am o intrebare cat este salariul minim pentru un sofer?:\"> (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca nivel de ramura Ilie88 Ilie88 Care sunt coeficientii care se aplica la contractul colectiv de ramura Gospodarire Comunala? (vezi toată discuția)