Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... COEFICIENTI DE IERARHIZARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

COEFICIENTI DE IERARHIZARE

Care sunt coeficientii minimi de ierarhizare pentru CCM la nivelul Ramurii Gospodarie Comunala, Locativa si Transporturi Locale pentru 2013 si salariul minim brut pe economie?

Multumesc!
Salariul minim brut pe economie este de 750 lei de la 01.02.2013, conform Hg nr.53/2013.
Si salariul minim brut la nivelul ramurii Gospodarie Comunala, Locativa si Transporturi Locale pentru 2013?
salariul minim este de 1000 lei si se aplica urmatorii coeficienti de ierarhizare :
- muncitori necalificati 1.00
- muncitori calificati, activitati administrative 1.55
- functii de executie si activitati de specialitate 2.00
- functii cu pregatire superioara si asimilata 2.50
- functii de conducere 3.00
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ati putea sa-mi spuneti conform carei legi sau HG?
Va multumesc!
Potrivit art.64 din Contractul colectiv de munca unic la nivelul. Sectorul de activitate „Servicii Comunitare de utilităţi publice. Gestionarea deşeuriior, activitati de decontaminare şi de protecţie a mediului pe anii 2013 - 2014.