avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Nelamurire tva incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Nelamurire tva incasare

Buna ziua,

Ajutati-ma va rog cu cateva nelamuriri. Daca firma aplica sistem tva incasare ce livreaza inregistreaaza 4111=%
4428
704

Ce achizitioneaza de la furnizor ( chiar daca acesta nu este in sistem tva incasare)
4428=401
628=401
Daca avem plata combustibil cu bon fiscal prin casa sau card bancar se inregistreaza direct in 4426 fara a trece prin neexigib chiar daca de exmplu bon este din data de 05.01 si plata factua pe extars 08.01 ?

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Lizuca12 , utilizator 15:04, 11 Februarie 2013
Buna ziua. Se trece direct prin 4426 daca plata este in numerar in aceiasi zi cu factura. In cazul dumneavoastra data platii este data extrasului de cont si in acest caz se trece prin 4428.
La factura am inteles dar la bon fiscal de combustibil unde nu este factura trebuie direct pe 4426, legea nu se aplica doar pentru facturi emise ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la incasare Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca aplic tva la incasare automat pt facturile emise catre client tva se colecteaza in momentul incasarii total sau partial. ... (vezi toată discuția)
Achizitie cu bonuri fiscale, factura emisa ulterior florisp2009 florisp2009 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti care sunt intregistrarile contabile pentru situatia in care se achizitioneaza combustibil (pentru un TAF) pe baza de bonuri ... (vezi toată discuția)
Tva la incasare miutaradu miutaradu am facturi cu tva la incasare ( pentru aprovizionare magazin )pe luna ianuarie plata tot in ianuarie prin banca , se face nota contabila cum se facea inainte ... (vezi toată discuția)