Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Nelamurire tva incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Nelamurire tva incasare

Buna ziua,

Ajutati-ma va rog cu cateva nelamuriri. Daca firma aplica sistem tva incasare ce livreaza inregistreaaza 4111=%

Ce achizitioneaza de la furnizor ( chiar daca acesta nu este in sistem tva incasare)
4428=401
628=401
Daca avem plata combustibil cu bon fiscal prin casa sau card bancar se inregistreaza direct in 4426 fara a trece prin neexigib chiar daca de exmplu bon este din data de 05.01 si plata factua pe extars 08.01 ?

Multumesc frumos!
Buna ziua. Se trece direct prin 4426 daca plata este in numerar in aceiasi zi cu factura. In cazul dumneavoastra data platii este data extrasului de cont si in acest caz se trece prin 4428.
La factura am inteles dar la bon fiscal de combustibil unde nu este factura trebuie direct pe 4426, legea nu se aplica doar pentru facturi emise ?