Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda administrativa, fapta nu prezinta pericol ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda administrativa, fapta nu prezinta pericol social.

Buna ziua, am doar 18 ani si sunt elev in clasa a-11-a (am fost dat mai tarziu la scoala). Am primit o amenda de 1000 lei pentru ca am participat la un scandal. Am inteles ca amenda aceasta se prescrie in termen de 1 an.

Este adevarat? Eu in mod cert nu voi lucra pana nu termin clasa a-12-a, iar daca ma apuc de facultate voi avea carte de munca dupa cel putin 4 ani de acuma incolo.

Pot scapa in acest mod de amenda?

Flaviu, zis Bishu
bishu, utilizator
In 5 ani se prescrie , numarand din ian anul urmator. Se poate sa se prescrie pana te angajezi
Dar de ce in codul pena zice 1 an ? Curge un nou termen dupa cei 5 ani?
Amenzile administrative n-au legatura cu cele penale, le confunzi.
Nici codul de procedura penala nu zice ca se prescrie intr-un an, ci ca amenda trebuie platita cat mai repede, in maxim 3 luni sau esalonata pe 2 ani si mai zice ceva : in caz de neplata , se poate inlocui amenda penala cu inchisoare.