avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Oprirea autoturismului pe trotuar Va rog ajutor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Oprirea autoturismului pe trotuar Va rog ajutor

Buna ziua
Azi am primit o scrisoare de dragoste de la Politita Locala in care ma amendeaza pe suma de 200 ron fiind
a fost depistat oprit in alte locuri decat cele special amenajate si anume pe trotuarul de pe aleea... Autoturismul a fost fotografiat cu aparatul foto din dotarea Polititei Locale
mentionez ca unde a fost oprit masina roata roata a avut minin 3 m loc unde pietonii aveau posibilitatea de a trece, nici un indicator din jur nu a specificat acest lucru ca ar fii interzis, si cel mai frumos lucru de ce ma amendeza pe mine cand masina nu a fost parcata de mine in locul respectiv, ci de un prieten care sta in blocul respectiv, si pe proces verbal scrie inca
Peocesul verbal de contraventie a fost incheiat in lipsa dupa identificarea proprietarului la sediul Politiei Locale persoanele de fata nu putand avea calitate de martor

Va rog frumos ajutatima are rost sa fac contastare si daca da cum pot sa fac acest lucru
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters98997 , utilizator 19:22, 11 Februarie 2013
Acest spatiu de 3 m roata roata nu are nicio relevanta asupra validitatii procesului verbal de constatare a contraventiei. Urmeaza ca acest PVCC sa fie lecturat si in raport de dispozitiile legale acolo mentionate ca fiind incalcate se va aprecia asupra oportunitatii de contestare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ridicare auto politia comunitara teach teach Buna ziua! Pe data de 26.08.2010, mi s-a ridicat autoturismul printr-o dispozitie de ridicare emisa de catre Politia Comunitara sector 6. Motivul fiind acela ... (vezi toată discuția)
Amenda politia comunitara trafyctz trafyctz Buna ziua. Am o problema. Ieri am lasat masina pe avarii 5 minute pe marginea drumului pe o strada din oras ( Rm.Valcea ), pe langa mine mai erau inca cateva ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis Syfer98 Syfer98 Buna Seara. Am si eu o nelamurire, pe data de 20.10.2009 am acumulat 15 puncte penalizare si pana in ziua de astazi nu am primit nici o notificare scrisa ... (vezi toată discuția)