Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Va rog sa imi spuneti, daca si cand un angajator poate trimite in concediu fara plata ( si pe ce perioada) un angajat? Acest lucru se paote face doar la cerere angajatului, sau angajatorul poate sa faca oricand acest lucru?
Va multumesc!
CFP , in practica, se acorda la solicitarea angajatului ... insa in unele c.c.m. s-a prevazut ca, angajatorii au posibilitatea ca in cazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea temporara a activitatii, pentru maximum .... zile pe an, cu obligativitatea reluarii ei, cu acordul sindicatelor, sa acorde concediu fara plata.
Va multumesc!