avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1965 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratie 220
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratie 220

Buna ziua,

Am o Intreprindere Individuala infiintata in luna mai, anul trecut, luna cand a inceput activitatea. Am inregistrat-o la fisc atunci, am depus declaratia 220 pe 25 mai anul trecut. Anul acesta am inteles ca trebuia depusa aceasta declaratie pana pe data de 31 ianuarie, insa din pacate am uitat. Mai pot depune aceasta declaratie sau nu? Si ce consecinte o sa suport? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: haiducu31 , utilizator 21:59, 11 Februarie 2013
nu mai trebuie depusa si conteaza daca ati depus-o sau nu, 220 este declaratie de venit estimativ pentru anul in curs. In luna Mai se depune 200 care este o declaratie de venit realizat si cheltuieli efectuate. In final se face o regularizare a sumelor si a impozitului datorat
Sa inteleg ca pana la în mai cand depun declaratia 200 nu mai trebuie sa depun si 220? Le voi depune atunci pe amandoua? Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere declaratii 200/220 tome_ionica tome_ionica Am inteles de la persoane care au mers sa depuna declaratia 220 ca nu se primeste aceasta declaratie fara declaratia 200. Daca am PFA in sisteam real, depun ... (vezi toată discuția)
Declaratia 220 trebuie depusa sau nu? sub_bass2002 sub_bass2002 Buna . Am o intreprindere individuala si nu stiu ca trebuie sa depun declaratia 220 pana la 31 ianuarie 20102 sau nu. Va rog ajutati (vezi toată discuția)
Declaratii pfa invatacel invatacel Buna ziua, dupa cateva zile de drumuri, in care primesc de la 3 administratii 3 raspunsuri diferite, pun intrebarea si aici Am infiintat un pfa in aprilie ... (vezi toată discuția)