Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

unde trebuie sa ajunga acel cartonas rosu care a fost trimis in strainatate?
Daca va referiti la citatie, ar trebui sa se intoarca la instanta.
divortul s-a pronuntat anul trecut,dar nici acum nu pot legaliza hotararea,fiindca acel cartonas nu a ajuns.Unde trebuie sa ajunga,la vreun minister sau la judecatoria de unde a fost trimis??nu stiu unde sa ma duc si ce sa fac
Va referiti la comunicarea hotararii in strainatate ? La judecatorie, trebuie sa aiba dovada ca s-a comunicat hotararea si catre cealalta parte.
Pentru legalizare trebuie sa existe dovada comunicarii hotararii catre parat.
Comunicarea trebuia sa o faca instanta.
Cartonasul rosu se intoarce la expeditor.
Multumesc pt raspuns.Avocatul meu mi-a spus ca trebuie sa ajunga la nu stiu ce minister,adica acea dovada(cartonas rosu).Cei d la minister trebuie sa trimita la judecatoria respctiva,asa mi s-a spus,iar apoi se poate face legalizarea.Nu mai inteleg nimic.
Acel cartonas rosu a fost semnat de catre fostul meu sot,a facut o copie p care o am la acel cartonas,dar nu stiu unde poate sa existe acesta,nu a ajuns nicaieri.Copia cartonasului rosu,adica dovada de comunicare,imi serveste la ceva?pot sa merg cu ea la judecatorie,la arhiva??daca nu este d gasit originalul,ce pot sa fac in cazul asta?

gi-jane2, moderator