Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare amenda contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare amenda contraventionala

buna ziua! am contestat in instanta ,o amenda contraventionala pentru lipsa rovignieta!pentru un auto care l-am vindut!contestatia s-a judecat intr-o singura sedinta,in care am avut castig de cauza!comunicarea care am primit-o acasa nu este semnata nici de presedintele de sedinta si nici de grefier! intre timp am primit din partea autoritatii care administreaza drumurile nationale si autostrazile,o notificare ca in termen de 5 zile sa achit 28 de euro!daca le trimit prin fax copia de la sedinta de contestare este in regula? va multumesc!
Solicitati personal la arhiva instantei,precizarea pe hotarare ca este definitiva,dupa care o comunicati oficial la CNADR
eugen_40 a scris:
comunicarea care am primit-o acasa nu este semnata nici de presedintele de sedinta si nici de grefier!

Aşa trebuie să primiţi. Părţile primesc doar copii ale hotărârilor judecătoreşti. Cele două exemplare originale ale unei hotărâri judecătoreşti se ataşează una la dosar, iar cealaltă la mapa de hotărâri a instanţei. Doar exemplarele originale sunt semnate.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Legalizati sentinta primita, daca CNADNR-ul nu a declarat recurs (ceea ce ma indoiesc ca nu a facut) si abia apoi o puteti trimite aratand ca nu mai datorati sumele cerute....Poate ca notiifcarea se refera la circulatia fara rovinieta la o alta data, ulterioara celei pentru care ati formulat contestatia care s-a judecat.....atunci trebuie facuta o noua contestatie in care arati si faptul ca ti mai fost sanctionat anterior si s-a pronuntat sentinta "x"....success.
ACELASI LUCRU L-AM PATIT SI EU!AM LEGALIZAT HOTARAREA DUPA CARE AM TRIMIS-O PRIN FAX! N-AM MAI PRIMIT NIMIC DE ATUNCI! SUCCES!

polloctav a scris:

Legalizati sentinta primita, daca CNADNR-ul nu a declarat recurs (ceea ce ma indoiesc ca nu a facut) si abia apoi o puteti trimite aratand ca nu mai datorati sumele cerute....Poate ca notiifcarea se refera la circulatia fara rovinieta la o alta data, ulterioara celei pentru care ati formulat contestatia care s-a judecat.....atunci trebuie facuta o noua contestatie in care arati si faptul ca ti mai fost sanctionat anterior si s-a pronuntat sentinta "x"....success.

Si ce trebuie sa fac pentru a sterge amenda de la fiscal?

Gabriela Pintea a scris:

eugen_40 a scris:
comunicarea care am primit-o acasa nu este semnata nici de presedintele de sedinta si nici de grefier!

Aşa trebuie să primiţi. Părţile primesc doar copii ale hotărârilor judecătoreşti. Cele două exemplare originale ale unei hotărâri judecătoreşti se ataşează una la dosar, iar cealaltă la mapa de hotărâri a instanţei. Doar exemplarele originale sunt semnate.