Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... un asistent medical poate fi incadrat in grila de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

un asistent medical poate fi incadrat in grila de asistent social?

Unitatea in care lucrez este trecuta pe asistenta sociala dar am diploma de asist. medical.Nu se accepta dreptul de a te inscrie intr-un sindicat care sa te reprezinte.Este legal?
Art. 3 din Legea nr.62/2011
(1) Persoanele încadrate cu contract individual de muncă, funcţionarii publici şi funcţionarii publici cu statut special în condiţiile legii, membrii cooperatori şi agricultorii încadraţi în muncă au dreptul, fără nicio îngrădire sau autorizare prealabilă, să constituie şi/sau să adere la un sindicat.
....