Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... MEMBRU IN SINDICAT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

MEMBRU IN SINDICAT

Un consilier juridic angajat intr-o institutie publica bugetara,poate fi membru de sindicat?
Da, poate fi membru de sindicat.

Legea 62/2011
art. 3
(1) Persoanele încadrate cu contract individual de muncă, funcționarii publici și funcționarii publici cu statut special în condițiile legii, membrii cooperatori și agricultorii încadrați în muncă au dreptul, fără nicio îngrădire sau autorizare prealabilă, să constituie și/sau să adere la un sindicat.
.....

art.4
Persoanele care dețin funcții de demnitate publică conform legii, magistrații, personalul militar din Ministerul Apărării Naționale, Ministerul Afacerilor Interne*), Serviciul Român de Informații, Serviciul de Protecție și Pază, Serviciul de Informații Externe și Serviciul de Telecomunicații Speciale, unitățile și/sau subunitățile din subordinea ori coordonarea acestora nu pot constitui și/sau adera la o organizație sindicală.