avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... NSSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

NSSM

Buna ziua,

Am si eu o intrebare: prin ce lege sau normativ s-au abrogat NSSM-urile?

Eu stiu ca s-au abrogat odata cu legea 319/2006 si HG 1425/2006 dar nu gasesc nimic scris si trebuie sa justific intr-o discutie.

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: comerciantu , utilizator 14:20, 13 Februarie 2013
Eu nu am solicitat lista cu activitatile pentru care trebuiau emise norme specifice. O cunosc foarte bine deoarece am si lucrat in colectivul de elaborare a uneia dintre ele.
Intrebarea a fost simpla si la obiect. In afara domnului Gigi Popa, care a raspuns scurt si la obiect, celelalte raspunsuri au fost doar pentru a avea activitate pe site.
Oricum, multumesc tuturor celor care si-au aratat interesul pentru subiect.
TomaCotorogea a scris:

...
Intrebarea a fost simpla si la obiect. In afara domnului Gigi Popa, care a raspuns scurt si la obiect, celelalte raspunsuri au fost doar pentru a avea activitate pe site.
...



Intrebarea dvs. nu a fost simpla si la obiect. Inainte de 2006 NSSM se numeau NPM.
Dati un exemplu de NPM care nu are inlocuitor incepind din 2006. S-ar putea sa existe.
Noile NSSM le stiti, pe toate? Eu cred ca le stiu aproape pe toate, ca denumire, ca doar nu sint inspector de securitate in munca.

Ultima modificare: Marți, 12 Februarie 2013
ionion2000, utilizator
TomaCotorogea a scris:

Eu nu am solicitat lista cu activitatile pentru care trebuiau emise norme specifice. O cunosc foarte bine deoarece am si lucrat in colectivul de elaborare a uneia dintre ele.
Intrebarea a fost simpla si la obiect. In afara domnului Gigi Popa, care a raspuns scurt si la obiect, celelalte raspunsuri au fost doar pentru a avea activitate pe site.
Oricum, multumesc tuturor celor care si-au aratat interesul pentru subiect.



Eu v-am reprodus art din lege care face referire la anexa nr. 2 (lista cum ii ziceti dumneavoastra) si nici decum la o lista de norme. Ideea era ca s-au abrogat odata cu legea si normele la care face referire legea si normal si norma generala.
PS 1. Nu ma intereseaza activitatea de dragul activitatii pe site. 2. Din cate stiu eu in spatele fiecarui articol din NSSM-uri statea cel putin un mort si ma cam indoiesc ca la varsta de 24 de ani cat aveati la redactarea principalelor norme ati facut parte din colectivul de la INCPDM care a redactat acele norme. In ce priveste consultarea facuta la nivelul tarii majoritatea inspectorilor care au participat sunt ori in pragul pensionarii ori chiar pensionari.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Februarie 2013
inspectorSSM, utilizator
Pentru Inspector SSM:
O parte din NSSM-uri s-au emis si dupa anul 1996. Nu stiu de unde ati tras concluzia ca aveam 24 de ani (ceea ce este oricum gresit), dar chiar am lucrat la INCDPM in acea perioada si in anul 1998 am fost in colectivul de elaborare a uneia dintre normele specifice.
Nu are rost sa intram in polemica.
Despre faptul ca in spatele fiecarui articol statea cel putin un mort nu contest acest fapt, dar sa stiti ca doar emiterea acestor norme nu a stopat cazurile de accidente de munca soldate cu decese.
Pentru ionion2000:
Eu am scris ca stiu lista, nu am mentionat nici un moment ca as cunoaste toate normele ...
O zi frumoasa tuturor,
TomaCotorogea a scris:

...
Pentru ionion2000:
Eu am scris ca stiu lista, nu am mentionat nici un moment ca as cunoaste toate normele ...
...


Se pare ca nu stiti sa puneti o intrebare concreta sau nu stiti ce doriti sa intrebati. Poate de aceea nu va multumesc raspunsurile deoarece nu se intelege ce doriti.
Confundati NPM care au existat inainte de 2006 cu NSSM care sint valabile din 2006.
Reformulati, daca e cazul.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Februarie 2013
ionion2000, utilizator

Alte discuții în legătură

Nssm cristian_conea cristian_conea Unde pot gasi norme specifice de sanatate si securitate in munca pt.activitati de verificari piese / control piese ? (vezi toată discuția)
Norme ssm 00ionutz00 00ionutz00 Buna ziua! As dori sa stiu daca normele specifice NSSM 25 referitoare la acoperiri metalice mai sunt in vigoare sau au fost abrogate odata cu apartia legii ... (vezi toată discuția)
Decizii pentru personalul cu responsabilitati conform nssm. dorintabirta dorintabirta Bună ziua, Vă rog să mă ajutați într-o problemă legată de controlul ITM. În baza căror articole din Lege, inspectorii ITM pot solicita ... (vezi toată discuția)