Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli reparatii mijloc fix
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli reparatii mijloc fix

Rog o parere avizata vizavi de urmatoarea problema : O societate are in patrimoniu un vehicol de transport marfa amortizat undeva la 50-60 % .Face o reparatie necesara la o valoare de 2500 euro plus TVA . Eu consider ca c/v in lei a celor 2500 euro se trece pe modernizari marind valoarea mijlocului fix si, sigur urmand calea amortizarii vizavi de cheltuieli .
Dar exista si alte pareri ?.
la prima vedere parerea mea este ca reparatia este o cheltuiala care se va inregistra in luna in care a fost efectuata si nu mareste valoarea mijlocului fix, deci nu va trece pe amortizari