Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie

Buna ziua!
Am optat pt primirea indemnizatiei fetitei noastre pana la varsta de 1 an(dosarul fiind pe numele sotului;eu neincadrandu-ma) ,urmand ca in cel de-al doilea an sa luam un supliment fix de 500 lei,prin reintoarcerea la serviciu.
Pe 24.03.2013 copilul implineste 1 an. Intrebarea mea este: cu cat timp inainte trebuie facuta cererea catre angajator de reintoarcere la serv.si depuse actele la asistenta sociala;astfel incat sa nu pierd nici ultima luna de indemnizatie,dar sa ma incadrez in termenul legal si pt supliment?
Multumesc!
Puteti face cererea de acum si sa solicitati reluarea activitatii cu o data de dininainte de a implini copilul 1 an.