avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 232 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie

Buna ziua!
Am optat pt primirea indemnizatiei fetitei noastre pana la varsta de 1 an(dosarul fiind pe numele sotului;eu neincadrandu-ma) ,urmand ca in cel de-al doilea an sa luam un supliment fix de 500 lei,prin reintoarcerea la serviciu.
Pe 24.03.2013 copilul implineste 1 an. Intrebarea mea este: cu cat timp inainte trebuie facuta cererea catre angajator de reintoarcere la serv.si depuse actele la asistenta sociala;astfel incat sa nu pierd nici ultima luna de indemnizatie,dar sa ma incadrez in termenul legal si pt supliment?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:27, 12 Februarie 2013
Puteti face cererea de acum si sa solicitati reluarea activitatii cu o data de dininainte de a implini copilul 1 an.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenire serviciu din concediu crestere copil newlaura newlaura Sunt in concediu crestere al doilea copil. acesta implineste 1 an pe 23 ianuarie. Daca revin la serviciu pana pe aceasta data, se acorda suplimentul acela de ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil sfarghiuelena sfarghiuelena Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti ce aspecte trebuie avute in vedere dpdv contabil daca o angajata revine la serviciu dupa 10 luni de la nasterea ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie grf grf buna ziua fetita mea face un an in 5 iulie eu am optat pt concediu de crestere a copilului pt varianta cu 2 ani intrebarea mea ar fi 1. Daca ma intorc la ... (vezi toată discuția)