Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum procedez daca s-a schimbat yala la locuinta la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum procedez daca s-a schimbat yala la locuinta la care sunt proprietar

Salut ,

Cum trebuie sa procedez daca al doilea proprietar al unui imobil schimba yala si nu imi da o cheie. Relatie dintre mine si proprietarul doi nu este de nici un fel ( ma refer la sotie , ruda de gradul 1,2,3 ) este ruda prin alianta. El este tatal vitreg al sotiei mele.
Daca eu mi-am luat din acel imobil lucurile personale ce poate face al doilea proprietar ? Poate sa depuna plangere de furt ? Cum poate sa faca dovada atat timp cat nu are nici un act asupra bunurilor in schimb eu am facturi sau pot face rost de ele de la magazinle de unde am achizitionat.
Ce puteti sa imi spuneti despre " Furtul din casa si familie " ?
Daca am sediul social PFA in acel imobil ce poate sa faca al doilea proprietar in privinta asata ?

Multumesc anticipat.
Coproprietarii exercita in comun, si prin buna intelegere drepturile de proprietate asupra bunului comun. Niciunul dintre acesti coproprietari nu poate sa isi exercite dreptul abuziv, prin incalcarea drepturilor celuilalt. In caz de neintelegere intre coproprietari, se poate sesiza intanstanta de judecata in vederea partajarii bunului. Furtul intre rude, soti sau persoane care convietuiesc impreuna se urmareste la plangerea prealabila a partii vatamate.