Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general curs inregistrare factura rata de leasing
Discuție deschisă în Contabilitate în general

curs inregistrare factura rata de leasing

Asa imi vine factura de leasing de la BCR leasing
Factura leasing ianuarie 2013:
1. rata : 240 Euro x 4.4287 ( curs BNR la 31 ale lunii anterioare, adica decembrie 2012)
2. diferente curs Rata : 240 Euro x 0.663 ( 4.495 lei- 4.4287)(curs facturare- curs BNR la 31 ale lunii anterioare, adica decembrie 2012)

Eu inregistrez in contabilitate factura lunara leasing asa :
Curs istoric contract leasing : 4.18 lei
rata: 240 Euro x 4.18 lei/ curs euro din contractul de leasing
diferenta curs Rata: 240 Euro X 0.315 (4.495 -4.18 ) ( curs facturare - curs contract leasing)

Este corect cum inregistrez ? Sau ar trebui sa inregistrez la cursul de pe factura de leasing?

Multumesc,

La ce curs inregistrez factura lunara de leasing?
La cursul istoric de pe contractul de leasing, restul fiind diferenta de curs?
vioviod, utilizator
Buna ziua,

In mod normal ar trebui sa inregistrati rata la ultimul curs valutar la care a fost reevaluata datoria, si numai diferenta sa o inregistrati ca diferenta de curs.
In opinia mea firma de leasing va factureaza corect, deoarece evalueaza rata de leasing la cursul reevaluat al lunii precedente.
Dupa cum bine stiti, aveti obligatia reevaluarii lunare a creantelor si datoriilor exprimate in valuta.
Cursul istoric nu mai este relevant, tocmai din pricina faptului ca reevaluarea se face lunar.

Numai bine,
Multumesc pentru raspuns.

Daca s-au inregistrat facturile de leasing din trecut la cursul istoric, restul fiind diferenta de curs este gresit? Se mai poate corecta ceva?

Reevaluarea datoriilor in valuta afost facuta.