Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract vanzare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract vanzare

Daca am un contract de vazare de produse catre o alta firma semnat si stampilat in care se specifica - plata se va face in termen de 2 zile de la proforma altfel se platesc penalitati,proforma emisa in decembrie 2012 si semnata pot si merita sa incep un proces ?
Formulati intai o somatie prin care solicitati.le sa efectueze plata in termen de 15 zile. Somatia o transmiteti fie prin scrisoare recomandata, fie prin executor. Daca nu va achita in acest termen, va adresati instantei fie in procedura ordonantei de plata, fie in procedura speciala daca suma este sub 10.000 lei. Aceste proceduri intra in vigoare incepand de vineri 15 februarie odata cu Noul cod de procedura civila. Le gasiti detaliate in acest cod incepand cu art. 1013