Forum Discuţii juridice Executare silită Care e procedura pentru a depune o ordonanta de plata ...
Discuție deschisă în Executare silită

Care e procedura pentru a depune o ordonanta de plata pt.recuperarea unei creante?

Buna ziua,

Am de recuperat o suma de la un client persoana juridica si am inteles ca o pot recupera prin ordonanta de plata cf.OUG 119/2007.Care e procedura pentru a depune ordonanta de plata privind recuperarea creantei?
Oug 119/2007 este abrogata.
Procedura ordonantei de plata este reglementata in Codul de procedura civila la art.1013.
Buna ziua. Trebuie sa somati debitorul prin executorul judecatoresc sau printr-o scrisoare recomandata (trebuie sa aveti dovada comunicarii actului) sa achite debitul in termen de 15 zile (termen limita). Daca nu achita in termenul aratat, introduceri in instanta cererea de ordonanta de plata, depunand odata cu cererea si dovada comunicarii somatiei.