avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Care e procedura pentru a depune o ordonanta de plata ...
Discuție deschisă în Executare silită

Care e procedura pentru a depune o ordonanta de plata pt.recuperarea unei creante?

Buna ziua,

Am de recuperat o suma de la un client persoana juridica si am inteles ca o pot recupera prin ordonanta de plata cf.OUG 119/2007.Care e procedura pentru a depune ordonanta de plata privind recuperarea creantei?
Cel mai recent răspuns: clautugui , utilizator 09:47, 4 Noiembrie 2013
Oug 119/2007 este abrogata.
Procedura ordonantei de plata este reglementata in Codul de procedura civila la art.1013.
Buna ziua. Trebuie sa somati debitorul prin executorul judecatoresc sau printr-o scrisoare recomandata (trebuie sa aveti dovada comunicarii actului) sa achite debitul in termen de 15 zile (termen limita). Daca nu achita in termenul aratat, introduceri in instanta cererea de ordonanta de plata, depunand odata cu cererea si dovada comunicarii somatiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordonanta de plata Parintele_75 Parintele_75 Buna ziua, avand speta prin care o firma de distributie vinde marfa catre un client ( persoana juridica ) si aceasta nu-si achita debitul mai bine de un an ... (vezi toată discuția)
Somatie de plata Florescu Madalina Florescu Madalina Buna ziua Am inteles ca incepand cu 01.02.2013 se abroga Ordonata nr. 5/2011 privind Somatia de plata. In cazul in care am un client, persoana juridica, ... (vezi toată discuția)
Art 1014 - aplicabilitate dupa intrarea in vigoare a ncpc ContSters159316 ContSters159316 NOUL COD PROCEDURA CIVILA - ART 1014 SE APLICA SI ATUNCI CAND DEPUNEM SOMATIE DE PLATA PE OG 5/ SAU ORDONANTA DE PLATA PE OG 119??????????? Art. 1.014. - ... (vezi toată discuția)