avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 994 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de munca
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de munca

Ca administrator al unei firme cum este mai avantajos sa imi fac contract individual de munca in firma sau sa fac contract de asigurari sociale?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CarmenSamson , utilizator 21:00, 6 Martie 2005
Daca esti asociat unic al societatii, nu te poti angaja la societatea ta, deci nu poti avea contract individual de munca. Dar poti incheia contracte cu CNPAS si CASS. In cazul diferit, cand nu esti asociat unic, te poti angaja la societate, chiar si cu contract de munca partial si platesti contributiile proportional cu timpul lucrat...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administrator teodor82 teodor82 Ca si administrator pot incheia un cim cu societatea pe care o administrez, avand in vedere ca nu sunt si asociat al respectivei societati? Contractul de ... (vezi toată discuția)
Angajat la propriul srl si contributii la stat alex_tz2000 alex_tz2000 Buna ziua! Vreau sa imi infiintez un SRL ca unic asociat si administrator dar am cateva nelamuriri: 1. Ma pot angaja in conditiile de mai sus cu sfert de ... (vezi toată discuția)
Asociat unic exista vreo madalitate de a ma angaja la firma unde sunt asociat unic.daca exista va rog sa-mi explicati
(vezi toată discuția)