Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru si intabulare pt. o constructie efectuata in ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru si intabulare pt. o constructie efectuata in 2008

Buna ziua,

As dori sa cumpar un teren pe care s-a construit in 2008 un imobil p+1+pod, acesta este la stadiul de "rosu". Proprietarul nu detine cadastru si intabulare si este plecat din tara, se pot efectua aceste demersuri acum si cu ce costuri apoximativ, le pot face eu sau este obligatia strica a proprietarului pt. a putea vinde?
In localitatea respectiva se elibereaza aut. de construire pt. terenuri cu deschidere minim 12 m, iar terenul are numai 10 m deschidere.
Se merita o astfel de investitie sau sunt prea multe lipsuri in ecuatie si ar trebui sa ma reorientez?

Multumesc anticipat.
O casa daca nu are acte de proprietate nu poate fi intabulata. Proprietarul va va pretinde bani pentru ea, dar in actul de vanzare cumparare nu va aparea ca ati cumparat o casa !!!!
Este obligatia proprietarului sa isi faca documentatie cadastrala in vederea vanzarii.
Mai bine cautati o alta proprietate.