Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... fuziune intre doua firme
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

fuziune intre doua firme

Buna ziua stimate doamne si stimati domni
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii privind fuziunea intre doua firme.
Mai exact am doua firme, in una sunt unic asociat si in cealalta sunt asociat cu sotia, la ambele sunt administrator. Intentia mea este sa le fuzionez prin absorbtie astfel, firma cu vechime mai mare sa o preia pe cea mai noua dar denumirea sa se pastreze cea de la firma infiintata mai recent. Va rog sa-mi spuneti cine se poate ocupa de acest lucru si care sunt pasii ce trebuiesc urmati.
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra.
Buna ziua,

Veti avea nevoie cu siguranta de ajutorul unui contabil, si optional (dar preferabil) de ajutorul unui avocat ori a unei firme specializata pe consultanta, pentru redactarea si depunerea actelor.

Gasiti aici Ghidul Registrului Comertului pt fuziune [ link extern ]

Succes!
Dana Fatol, Avocat
Buna seara
Multumesc pt raspunsul dvs. Apropo de contabil, ce ar trebui sa faca acesta in vederea acestei fuziuni? Va intreb fiindca m-am consultat cu contabila si cu toate ca este destul de pregatita acest lucru o depaseste, mai exact nu a mai facut asta pana acum.