Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pt cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pt cresterea copilului

Buna ziua,am s eu o problema.sunt in an terminal la facultate,dar sunt insarcinata,facultatea nu mi a permis sa muncesc intr un loc stabil cu carte de munca,iar nasterea va fii la o luna dupa terminarea facultatii. As vrea sa stiu daca pot primi ajutorul de la stat pentru cressterea copilului.am inteles ca imediat trebuie sa intru in somaj,iar dupa aceea pt cresterea copilului ?? care sunt demersurile ??
Mai am 2 intrebari:se poate 1 an cu 85%, iar al doiilea an fara plata, urmand sa ma intorc la servici cand doresc pe parcursul celui de-al doilea an?Sau pot opta pentru 2 ani cu 1200 lei, iar in al doilea an, primesc stimulent, daca ma intorc mai repede la servici plus salariu.Care e valoarea stimulentului si pe ce perioada de timp se acorda?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
irene6, utilizator
1. Stimulentul de insertie este de 500 lei lunar si se acorda astfel:

a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creșterea copilului pana la 1 an dacă reiau activitatea înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani;

b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creșterea copilului pana la 2 ani dacă acestea reiau activitatea după împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către acesta a vârstei de 2 ani.

2.- Daca optati pentru CCC pana la 1 an, dupa ce implineste copilul 1 an aveti dreptul la concediu fara plata (CFP) pentru cresterea copilului pana ce acesta implineste 2 ani.
- Cererea pentru acordarea CFP pentru cresterea copilului se depune si se inregistreaza la angajator, pe baza certificatului de nastere a copilului.
- In acelasi timp sa anuntati si Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala ca sunteti in CFP pentru cresterea copilului ca sa va plateasca contributia la sanatate.
- De asemenea perioada de CFP este perioada asimilata stagiului de cotizare pentru pensie si pentru somaj.

3. Daca intrerupeti perioada de CFP pentru cresterea copilului pentru a realiza venituri din salarii nu veti mai beneficia in continuare de stimulentul de insertie pana va implini copilul 2 ani.
tudorvaleriu a scris:

1. Stimulentul de insertie este de 500 lei lunar si se acorda astfel:

a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creșterea copilului pana la 1 an dacă reiau activitatea înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani;

b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creșterea copilului pana la 2 ani dacă acestea reiau activitatea după împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către acesta a vârstei de 2 ani.

2.- Daca optati pentru CCC pana la 1 an, dupa ce implineste copilul 1 an aveti dreptul la concediu fara plata (CFP) pentru cresterea copilului pana ce acesta implineste 2 ani.
- Cererea pentru acordarea CFP pentru cresterea copilului se depune si se inregistreaza la angajator, pe baza certificatului de nastere a copilului.
- In acelasi timp sa anuntati si Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala ca sunteti in CFP pentru cresterea copilului ca sa va plateasca contributia la sanatate.
- De asemenea perioada de CFP este perioada asimilata stagiului de cotizare pentru pensie si pentru somaj.

3. Daca intrerupeti perioada de CFP pentru cresterea copilului pentru a realiza venituri din salarii nu veti mai beneficia in continuare de stimulentul de insertie pana va implini copilul 2 ani.

Multumesc foarte mult.