Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nelamurire OUG 111 2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nelamurire OUG 111 2010

Buna ziua,

Citez din OUG 111 2010 actualizată privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor

(2) Prin fracţiune de lună se înţelege efectuarea a cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6).

(3)Prin excepţie, se acceptă ca de cel mult 3 ori fracţiunea de lună să fie constituită dintr-un număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (2).

Rog sa mi se explice in ce conditii are loc aceasta exceptie

Multumesc!
Kalashnikov, utilizator
Exceptia are loc in situatiile in care persoana îndreptăţită a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr.111/2010 intr-un număr mai mic de zile lucrătoare decat jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri supuse impozitului pe venit.

De exemplu, luna februarie 2013 are 20 zile lucratoare, iar salariatul are 9 zile lucrate .. acest caz este o exceptie care se ia in considerare...
Multumesc pentru raspunsuri.
N-am vrut sa deschid doua subiecte asemanatoare :) dar am descoperit legea aceasta dupa ce am pus prima intrebare si nu eram lamurita.

Numai bine!
Ar fi fost mai bine daca existau instructiuni mult mai clare de aplicare a OUG nr.111/2010 ...sunt foarte multe neclaritati ...
Buna ziua, imi puteti furniza o varianta consolidata, actualizata a OUG 111/2010, valabila in prezent? m-ar interesa in special art.26, multumesc
aeveronica, utilizator
Art. 26 din OUG nr.111/2010 , valabil in prezent, :
(1) Constituie contraventie nerespectarea prevederilor art. 14 alin. (2), art. 19 alin. (2), art. 25 si art. 38 alin. (3) si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.500 lei.
(2) Constatarea contraventiilor prevazute la alin. (1) si aplicarea amenzilor corespunzatoare se fac de catre organele cu atributii de control ale Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale.
(3) In baza controlului intern, Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale verifica, prin sondaj, la nivelul agentiilor teritoriale corectitudinea datelor introduse si stabilirea drepturilor de indemnizatie lunara si
stimulent de insertie. Neregulile constatate se sanctioneaza in conditiile legii.
(4) Declararea unor informatii eronate cu privire la indeplinirea conditiilor de eligibilitate sau
declararea unor venituri mai mari decat cele reale, in scopul de a obtine foloase materiale necuvenite, constituie infractiune si se pedepseste potrivit dispozitiilor Codului penal.
Cornel Vasile, Consilier juridic