Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nelamurire OUG 111 2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nelamurire OUG 111 2010

Buna ziua,

Citez din OUG 111 2010 actualizată privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor

(2) Prin fracţiune de lună se înţelege efectuarea a cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6).

(3)Prin excepţie, se acceptă ca de cel mult 3 ori fracţiunea de lună să fie constituită dintr-un număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (2).

Rog sa mi se explice in ce conditii are loc aceasta exceptie

Multumesc!
Kalashnikov, utilizator
Inteleg in ce consta exceptia dar as vrea sa ma lamuriti in urmatoarele cazuri"

A.
data angajarii: 14 februarie 2014
data preconizata nasterii: 16 ianuarie 2015
Nu se aplica exceptia de la art. 3 deorece in februarie 2014 si in ianuarie 2015 a efectuat cel putin jumatate din zilele lucratoare, corect?

B.
data angajarii: 24 februarie 2014
data preconizata nasterii: 9 februarie 2015
Se aplica exceptia pentru februarie 2015?

Si

C.
data angajarii: 24 februarie 2014
data preconizata nasterii: 9 ianuarie 2015
Se aplica exceptia pentru februarie 2014 si pentru ianuarie 2015?

In toate cele 3 cazuri se poate beneficia de CCC?

Multumesc
@ bnitica

Se aplica exceptia prevazuta la art.4 din OUG 111/2010 in toate situatiile prevazute de dvs.

In speta, se va beneficia de indemnizatia pentru CCC in toate situatiile mentionate de dvs.