Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua ! Am o intrebare la dumneavoastra domnilor avocati ! Tatal meu a cumparat casa in care locuim momentan , dar cand a facut contractul de cumparare scrie ca e dobandita ca mostenire sau ca e cumparata cu bani mosteniti de la familia lui ... acum vrea sa bage el divort de mama si ne obliga sa ne mutam cu chirie , eu sunt majora dar fratele meu este minor... ma intereseaza daca mama are drept la aceasta casa in urma divortului si daca fratele meu beneficiaza de pensie alimentara daca tata are 60 de ani si nu e nici pensionar nici angajat ...in plus el a cumparat aceasta casa in urma cu 5,6 ani cand era casatorit cu mama , dar el a mai tinut 2 neveste si mai are vre-o 5 copii acestia pot beneficia si ei de aceasta casa ?? va rog dati-mi un raspuns concret ce se poate face spre ajutorul nostru... va multumesc mult !
Buna ziua!

Atata timp cat casa este CUMPARATA in timpul casatoriei cu mama dumneavoastra, casa cu pricina este bun comun si este supusa partajului. Ca atare, mama dumneavoastra are dreptul sa ceara partajarea, insa cel ce solicita partajul trebuie sa achite si o taxa de timbru in valoare de 3 % din masa partajabila.

Daca este mostenita sau se poate face dovada faptului ca banii platiti in schimbul casei au facut obiectul unei mosteniri, atunci casa este bun propriu al tatalui si nu mai poate fi supus partajarii.

Pe de alta parte, chiar daca nu are venituri, tatal este obligat sa plateasca pensie alimentara raportat la venitul minim pe economie (pentru un copil, o patrime).

La aceasta casa mai pot avea pretentii ceilalti copii doar in cazul unui deces.

Numai bine!
Ana-Maria Dinescu, Avocat