Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie CCC

buna,am si eu o intrebare.....si as dori sa stiu raspunsul!sunt studenta in anul 2 la masterat,anul universitar se termina in 15 iunie,dezertatia e in iulie iar eu nasc in august la sfarsit ....prin 25,e pare.si mai e ceva....sunt angajata cu jumatate de norma,dar nu pot sa iau prenatal de la lucru deoarece mi-a facut carte de munca in 10 septembrie....!as vrea sa stiu daca primesc de la facultate...!va multumesc mult
1. - Puteti primi indemnizatie pentru concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) de la unitatea un lucrati.
- Indepliniti conditiile legale pentru a beneficia de aceasta indemnizatie (aveti vevoie de minimum o luna lucrata inainte de luna in care intrati in concediul de maternitate).

2. Dupa terminarea concediului de maternitate puteti intra in concediu crestere copil pana la 1 an sau 2 ani (depinde pentru ce varianta optati).