Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... in aczul unei somatii de plata ce cale de atc am dak ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

in aczul unei somatii de plata ce cale de atc am dak sunt creditor

sunt creditor in cazul unei somatii de plata. Actiunea a fost respinsa.mai am dreptul la vreo cale de atac? am dreptul la actiune in anulare? daca nu, pot pleca cu actiune in drept comun?
Ordonanta prin care s-a respins cererea creditorului este irevocabila, in acest caz putindu-se promova actiune pe calea dreptului comun. (art. 7 din OG5/2001)
Ca si creditor nu mai aveti nici o cale de atac pe ordonanta 5/2001. Va mai ramane sa incepeti cu o actiune pe dreptul comun.
am avut somatie pe ordonanta 119/2007 nu pe ord.5/2001
pot introduce actiune in drept comun inainte de a mi se comunica ordonanta judecatoreasca ? daca nu cand?
multumesc pentru raspuns
Buna ziua,
creditorul poate formula cerere de chemare în judecată potrivit dreptului comun pentru a obţine obligarea debitorului la plata datoriei.
Da puteti introduce si actiune.

succes
dak nu a sosit sentinta pot introduce acum actiunea sau sa astept pina imi comunica sentinta?
multumesc mult