Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata contribuitie sanatate la PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata contribuitie sanatate la PFA

Buna ziua, am un pfa, veniturile realizate nu sunt in fiecare luna si nu depasesc 6000 lei pe an.
In acelasi timp sunt student si am si o pensie de urmas.
Pana anul acesta plateam contributia la sanatate la venitul castigat, insa anul acesta ma obliga sa platesc la venitul minim pe economie. 750 lei.
Ca sa dau un exemplu anul acesta am declarat ca am sa castig 1000 lei din care 500 de lei cheltuieli deductibile. In urma deciziei de impune mi sa calculat 492 Lei sanatatea si 80 Lei impozit pe venit.
Exista o lege cu privire la plata contributiei la sanatate pentru cei care au si pensie de urmas??
Nu ma refer sa nu platesc, ci sa fiu impozitata la venitul pe care il castig, care e mult mai mic de 750 lei,