avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata contribuitie sanatate la PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata contribuitie sanatate la PFA

Buna ziua, am un pfa, veniturile realizate nu sunt in fiecare luna si nu depasesc 6000 lei pe an.
In acelasi timp sunt student si am si o pensie de urmas.
Pana anul acesta plateam contributia la sanatate la venitul castigat, insa anul acesta ma obliga sa platesc la venitul minim pe economie. 750 lei.
Ca sa dau un exemplu anul acesta am declarat ca am sa castig 1000 lei din care 500 de lei cheltuieli deductibile. In urma deciziei de impune mi sa calculat 492 Lei sanatatea si 80 Lei impozit pe venit.
Exista o lege cu privire la plata contributiei la sanatate pentru cei care au si pensie de urmas??
Cel mai recent răspuns: andreima , utilizator 20:07, 14 Februarie 2013
Nu ma refer sa nu platesc, ci sa fiu impozitata la venitul pe care il castig, care e mult mai mic de 750 lei,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata impozit si taxe pfa Silvasanu Silvasanu Buna seara, Am o rugaminte la d-voastra: imi deschid in urmatoarele zile un PFA avand ca obiect de activitate producerea si comercializarea de obiecte ... (vezi toată discuția)
Completare declaratia 220 pfa ASPAZIA ASPAZIA Buna Ziua, va rog frumos sa ma indrumati si pe mine in completarea Declaratiei 220 PFA. Mentionez ca voi obtine venituri din profesii libere ( expert ) ... (vezi toată discuția)
Pfa contributii cas, cass slade_green2000 slade_green2000 Detin un PFA care se ocupa de comertul cu amanuntul pe internet. Sa zicem ca am incasari pe anul 2012 de 6000 lei, cheltuieli de 4000 rezultand un profit de ... (vezi toată discuția)