Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi banesti pe concediu de odihna 2013
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi banesti pe concediu de odihna 2013

-am intrat in co 2013 din data de 3 ian,stiu ca legea prevede ca drepturile banesti pe co se dau cu 5 zile inainte de a intra in co, dar eu am primit avans si lichidare,iar drepturile prevazute in CCM in vigoare ce include si o prima de vacanta,nici vorba.
- as dori sa dau in judecata intreprinderea pt asta, caci ei spera sa shimbe CCM in martie si sa nu mai acorde prima de vacanta
- am sanse de castig? ,cu aceasta ocazie sa le recuperez si pe cele restante din 2012.
- imi trebuie neaparat avocat ? (sumele nu sunt exagerate din care sa imi permit si un avocat)
Chiar daca ar schimba ccm-ul in martie , faptul ca ati intrat in CO in ianuarie 2013 vi se va aplica prevederile vechiului ccm .. ceea ce obliga angajatorul la plata primei de vacanta .... aveti grija ca termenul de precriptie este de 6 luni de la data de cand trebuia sa va achite prima de vacanta.

Nu va trebuie avocat ... orice problema pe care o aveti o puteti expune aici si veti gasi foarte multe sfaturi ...

p.s.
sunt useri care cu ajutorul Forumului avocatnet au castigat in instanta si fara ajutorul unui avocat ...