avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire dupa deces tata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire dupa deces tata

Am nevoie de o lamurire, cu privire la impartirea unei mosteniri:
Avem o familie formata din mama, tata nr.2 si o fiica nr.3.
Tatal nr.2 nu a mai fost casatorit niciodata, inainte de casatoria cu mama.
Mama, insa a mai fost casatorita cu un alt barbat (tata nr.1), rezultand doi copii, baiatul nr.1 si fata nr.2.
Tatal nr.2 a decedat anul trecut.
Mama a fost casatorita cu tata nr.2 o perioada de 17 ani.
Familia formata din mama, tata nr.2 si fata nr.3 au locuit in casa tatalui nr.2 (care a mostenit prin renuntarea la succesiune dupa ambii parinti, a celor 2 frati in favoarea lui).
Intrebarea este urmatoarea: cat si in ce procent mosteneste fata nr.3 daca se dezbate mostenirea dupa tata nr.2.
Mentionez ca fata nr.3 are 18 ani si este singurul copil rezultat din casatoria mamei cu tatal nr.2.
Ceilalti doi frati ai fetei nr. 3, adica baiatul nr.1 si fata nr.2 au dreptul la mostenire alaturi de ea? sau vor mosteni din partea mamei dupa decesul acesteia si in ce cote?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Delfin Mic , Consultant resurse umane 17:19, 17 Februarie 2013
Dupa tata nr 2, fata nr 3 mosteneste 3/4, iar mama 1/4. Bineinteles ca baiatul 1 si fata 2, nu mostenesc nimic ca nu sunt copii ai tatalui nr2.
Exista si varinata ca la dezbaterea succesiunii dupa sot, mama sa renunte la succesiune si astfel fata nr 3 sa ramana cu intregul ap inca de acum.

Cand va deceda mama, toti cei 3 copii ai ei vor imparti egal acea cota de 1/4 mostenita de la sotul ei. ( asta daca a acceptat-o nu si-o va instraina pana la deces).
Daca va fi cazul, fata nr 3, le va da o sulta fratilor ca sa ramana cu intreg ap.
Multumesc frumos. Eram curioasa, deoarece stiu ca legislatia a fost modificata in privinta cotelor mostenirii. Si nu stiam cum mai este acum impartita mostenirea intre sotul supravietuitor si copii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi la mostenire petruta74 petruta74 Buna ziua.As dori sa stiu cine are drept la mostenire dupa moartea unui parinteSuntem 5 freati ,un baiat din prima casatorie al maei,si 4 fete din cea dea 2 ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa decesul ambilor soti zoli_nt zoli_nt Acum 5 luni a decedat tatal meu,dupa 4 luni a decedat si mama mea vitrega cu care a fost casatorit 27 de ani. Dupa decesul tatalui meu nu a fost facuta ... (vezi toată discuția)
succesiune bnicub bnicub buna ziua, doi copii vor sa faca succesiunea in urma decedarii parintilor. Intrebare? cu cat contribuie fiecare copil mostenitor la plata taxelor aferente ... (vezi toată discuția)