Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cine plateste ratele dupa divort?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cine plateste ratele dupa divort?

buna
am o intrebare. sunt in divort,iar sotul meu are un credit la banca luat pe numele lui,fara ca eu sa fiu coplatitor, este doar pe numele lui ,credit luat in timpul casatoriei.as dori sa stiu daca la partaj el ma poate obliga sa ii dau o parte din bani pentru a-si plati rata?
Pentru ce este creditul?
Chiar daca creditul este numai pe numele sotului, insa cu acei bani s-au achizitionat bunuri comune in timpul casatoriei sau s-au achitat datorii comune, atunci aveti si dvs obligatia de a imparti acea datorie cu sotul, obiectul partajului constituindu-l nu numai bunurile ci si datoriile comune.
Si daca nu s-au achizitionat bunuri comune, se presupune ca acel credit e comun pana la dovada contrara.
Poate s-au dus in concediu de bani, ce stiu eu? Sau banca?