Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revendicare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revendicare

Buna ziua. Am cumparat o locuinta pe pamant de la un proprietar care la randul sau a cumparato din fondul locativ de stat cu act de vanzare cumparare in anul 1970,.terenul aferent tot proprietatea statului a trecut in proprietatea mea printrun ordin al prefectului in anul1996.In prezent cineva revendica terenul ca fiind o mostenire si cere anularea ordinului de punere in posesie.INTREBARE -in situatia in care raman fara teren si casa pe mine ma despagubeste cineva avand in vedere ca locuinta a fost cumparata de la stat iar terenul dat in folosinta vesnica .
trebuie sa va aparati serios in dosar...daca nu aveti stabilit in contract o garantie pentru evictiune ( asemenea situatii) cu vanzatorul nu aveti prea mari sanse sa recuperatoi ceva.