Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Timbrul de mediu se aplica retroactiv ?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Timbrul de mediu se aplica retroactiv ?

Buna ziua,

Detin un autoturism inmatriculat in Romania din anul 2001, pe care l-am achizitionat in cursul anului 2008 si as vrea sa stiu daca timbrul de mediu imi va fi aplicat doar la vanzarea autoturismului, sau va fi un impozit care nu va tine cont de acest lucru.

Multumesc.
Timbrul de mediu se aplica o singura data la prima vanzare a autoturismului. Daca aveti vechea taxa platita si nerecuperata, cumparatorul nu plateste noua taxa