Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare de sanatate

Buna seara, as dori sa stiu care grad de rudenie este luat in considerare pentru co asigurat, si unde ar trebui sa merg sa-mi fac o asigurare de sanatate. Multumesc!
Conform Legii 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii pot fi coasigurati: soţul, soţia şi pãrinţii fãrã venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate.
Pentru a fi asigurat in sistemul de sanatate puteti incheia un contract de asigurare cu Casa de Asigurari de Sanatate sau puteti fi coasigurata - va aflati in intretinerea sotului ...