Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bunicii impostori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bunicii impostori

Este vorba de bunicii materni ai unui tanar caruia i-a decedat mama acum cateva luni si care, s-a trezit ca in ziua in care s-a prezentat la notar pentru a-si face certificatul de mostenitor (dupa lungi negocieri cu bunicii materni pentru a-i da actul de proprietate al garsonierei mamei sale) deci, a aflat ca bunicii materni impreuna cu unchiul (fratele mamei decedate) deschisesera deja mostenirea avand un certificat de mostenitor in care el nu exista. A aflat cu stupoare ca mama sa a fost declarata de bunicii sai ca fiind necasatorita si fara copii. Notarul i-a recomandat sa mearga in instanta sa ceara anularea certificatului de mostenitor al bunicilor si unchiului sau. Bunicii i-au spus ca mai bine lasa lucrurile asa, si ii vor face un act de vanzare cumparare dupa ce trec garsoniera pe numele lor. Ce il sfatuiti? Bunicii si unchiul mai ales spun ca in instanta exista riscul ca ei sa fie cercetati de politie si ca, ma rog, sa nu le faca rau... Mai precizez ca mama sa era divortata de tatal sau de 15 ani, nu stiu daca asta are vreo relevanta...
Totusi eu ma gandesc ca e mai bine sa ii revina garsoniera prin mostenire...
Baiatul e foarte tanar, poate candva va dori sa isi ia o casa prin programul prima casa... odata ce isi "cumpara" chipurile o garsoniera mai poate beneficia de avantajul acesta?... Astept sugestiile d-voasta cu mult interes. Multumesc!
ionutnou, utilizator
In nici un caz lucrurile nu trebuiesc lase asa. In primul rand, copilul este singurul mostenitor al mamei (ea finnd divortata de mult timp). Unchiul si bunicii nu au nici un drept la mostenire si daca au facut acest gest, cu siguranta nu au avut si nici nu vor avea nici cea mai mica intentie sa ii mai dea baiatului ceva. Sa mearga in instanta rapid si sa ceara anularea succesiunii si eventual sa faca si plangere impotriva notarului. In acest fel, si notarul la randul lui va avea tot interesul ca eroarea sa fie indreptata.
oanalumi a scris:

In nici un caz lucrurile nu trebuiesc lase asa. In primul rand, copilul este singurul mostenitor al mamei (ea finnd divortata de mult timp). Unchiul si bunicii nu au nici un drept la mostenire si daca au facut acest gest, cu siguranta nu au avut si nici nu vor avea nici cea mai mica intentie sa ii mai dea baiatului ceva. Sa mearga in instanta rapid si sa ceara anularea succesiunii si eventual sa faca si plangere impotriva notarului. In acest fel, si notarul la randul lui va avea tot interesul ca eroarea sa fie indreptata.

Deci d-voastra spuneti ca se poate face plangere si impotriva notarului, care ar putea avea interesul sa indrepte eroarea? Adica ar putea anula chiar notarul unde s-a deschis succesiunea, certificatul de mostenitor deschis ilegal, sau notarul ar cere in instanta anularea? Nu prea inteleg...
Adica ve-ti avea sprijinul notarului in instanta. El la randul lui va trebui sa dea in judecata pe bunicii si unchiul tanarului. Daca nu o va face, se va considera ca o incalcare a codului deontologic si chiar constituie contraventie. Daca notarul nu ia nici o masura, se va presupune ca a stiut de existenta fiului decedatei si cu buna stiinta a comis fals in acte.
Notarul nu are nicio legatura si cred ca va exista vreo proba prin care sa se poata dovedi vinovatia sa.

Trebuie sa mergeti de urgenta la avocat pentru a deschide procesul pentru anularea certificatului de mostenitor.

Bunicii pot vinde bunul imobil daca vor ramane proprietari si sa nu va mai alegeti cu nimic.
Nu inteleg de ce nu ati mers mai repede la avocat si ati tot asteptat...
Pe langa sfaturile primite pt recuperarea drepturilor , trebuie formulate plangeri si impotriva celor care au dat DECLARATII IN FALS . Fara nici un pic de retinere .... sa nu mai faca si altii la fel . =D>