Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare obligatorie a locuintei
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare obligatorie a locuintei

Buna seara! Va rog sa imi spuneti numarul legii care reglementeaza obligativitatea asigurarii locuintelor si monitorul oficial in care a aparut.Este intrata deja in vigoare?
Multumesc!

Legea 260/2008, republicata in 2011, privind asigurarea obligatorie a locuintelor impotriva cutremurelor, alunecarilor de teren sau inundatiilor
Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 115 din 15 februarie 2011
Cu stima,
Mediator Maria S. Raduc
Cred ca sunt de interes si normele CSA ce au aparut pe parcursul timpului, legate de aceasta lege, ultima fiind Decizia Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor nr. 416/2012 privind stabilirea unor masuri in sarcina societatilor de asigurari autorizate sa incheie asigurari facultative pentru locuinte a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 486, din 16 iulie 2012
Multumesc frumos!