Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ani lucrati pentru care nu se primeste pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ani lucrati pentru care nu se primeste pensie

Bunicul meu a lucrat in anii 50 la Intreprinderea Banatul din Lugoj, intreprindere care in ziua de azi nu mai exista. Apare totul in cartea de munca, pe care o are(a lucrat acolo 4 ani), doar ca nu primeste banii cuveniti pentru perioada respectiva si am inteles ca trebuie mers la firma respectiva (in cazul acesta la firma/institutia care pastreaza arhivele) pentru a cere o adeverinta care sa dovedeasca ca a lucrat acolo. Puteti sa imi spuneti despre ce adeverinta e vorba si cum pot afla unde anume sunt arhivele?
1. Incercati mai intati la Arhivele nationale din judet:

Direcţia Judeţeană Timis a Arhivelor Naţionale
Adresa: Timişoara, str. Andrei Mocioni nr. 8,cod 300038, jud. Timiş
Telefon: 0256/402371
E-mail: timis.an@mai.gov.ro

2. Apoi incercati la Arhivele nationale centrale:

Arhivele Naţionale ale României (aparat central)
Bd. Regina Elisabeta nr. 49, sector 5, Bucureşti, C-050013
Fax: 021/312 58 41, 021/313 18 38
e-mail: secretariat.an@mai.gov.ro

3. - Una din cele doua o sa va spuna unde se afla arhiva intrep[rinderii respective si de unde puteti lua adeverintele necesare.
- Desi, daca aveti inregistrarea in carnetul de munca, nu vad de ce mai aveti nevoie de adeverinte.