avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ani lucrati pentru care nu se primeste pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ani lucrati pentru care nu se primeste pensie

Bunicul meu a lucrat in anii 50 la Intreprinderea Banatul din Lugoj, intreprindere care in ziua de azi nu mai exista. Apare totul in cartea de munca, pe care o are(a lucrat acolo 4 ani), doar ca nu primeste banii cuveniti pentru perioada respectiva si am inteles ca trebuie mers la firma respectiva (in cazul acesta la firma/institutia care pastreaza arhivele) pentru a cere o adeverinta care sa dovedeasca ca a lucrat acolo. Puteti sa imi spuneti despre ce adeverinta e vorba si cum pot afla unde anume sunt arhivele?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:27, 16 Februarie 2013
1. Incercati mai intati la Arhivele nationale din judet:

Direcţia Judeţeană Timis a Arhivelor Naţionale
Adresa: Timişoara, str. Andrei Mocioni nr. 8,cod 300038, jud. Timiş
Telefon: 0256/402371
E-mail: timis.an@mai.gov.ro

2. Apoi incercati la Arhivele nationale centrale:

Arhivele Naţionale ale României (aparat central)
Bd. Regina Elisabeta nr. 49, sector 5, Bucureşti, C-050013
Fax: 021/312 58 41, 021/313 18 38
e-mail: secretariat.an@mai.gov.ro

3. - Una din cele doua o sa va spuna unde se afla arhiva intrep[rinderii respective si de unde puteti lua adeverintele necesare.
- Desi, daca aveti inregistrarea in carnetul de munca, nu vad de ce mai aveti nevoie de adeverinte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare vechime in munca ana_dark84 ana_dark84 Buna ziua! As vrea sa stiu unde trebuie sa mearga o persoana pentru a-si recupera actele ce dovedesc vechimea in munca? Precizez ca este vorba de o perioada ... (vezi toată discuția)
Cadastru comuna suburbana colentina luticus luticus In arhiva familiei s-a identificat o sentinta din anul 1946 in care se specifica faptul ca in urma defunctului a ramas in masa succesorala si suprafata de 1000 ... (vezi toată discuția)
Recuperare documente predate la arhiva nationala meruta florentina meruta florentina De unde pot obtine niste documente mai vechi de casa ,ca la orizont sa de unde apartinem mia spus ca lea predat la arhiva nationala ,nu stiu unde este si cu ... (vezi toată discuția)