Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata chiriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata chiriei

Buna ziua. Cineva a inchiriat la mine un spatiu. Are sa-mi dea 500 ron pe chirie.Vreau sa stiu ce fac daca acesta nu achita chiria. Exista pedepse pentru chiriasii rauplatnici?
cum adica pedeapsa? pedeapsa penala nu exista e un contract civil. Ai posibilitatea sa il dai in judecata daca ai inchiriat cu contract care sa fie si inregistrat la finante , altfel tu esti pasibil de pedeapsa penala fiindca faci evaziune fiscala ....incasezi bani si nu platesti la stat.

deci ai posibilitatea sa il dai in judecata daca ai contraact de inchiriere , inregistrat la finante , pentru a-ti recupera contravaloarea chiriei si daune-interese, etc.....sau sa desfiintezi contractul pentru neexectarea obligatiei de catre debitor si sa il obligi si la daune-interese.