Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cheltuieli de judecata

In prima instanta, reclamantul a pierdut procesul, fara judecarea fondului, pe invocarea exceptiei lipsei calitatii procesuale pasive a paratului, fiind obligat la cheltuieli de judecata.
Reclamantul a facut apel, paratul nu s-a implicat in apel. Instanta a respins apelul, mentinand exceptia fara a face nicio precizare la cheltuieli de judecata.
Reclamantul a facut recurs, paratul nu s-a implicat deloc( nici macar intampinare nu a formulat), instanta a respins recursul, mentinand exceptia fara a face nicio precizare la cheltuieli de judecata.
Reclamantul trebuie sa plateasca cheltuielile din prima instanta?
Da, pentru ca sentinta instantei de fond a fost mentinuta de instantele superioare, ramanand astfel definitiva si irevocabila prin respingerea recursului.