Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecarea cauzei în lipsã potrivit NCPC
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecarea cauzei în lipsã potrivit NCPC

Dupa noul cod de procedura civila se mai poate solicita judecarea in lipsa? Care este temeiul legal? In vechiul cod se facea conform art.242, acum?
Corespondenta acestui articol o regasim in dispozitiile art. 411 alin. (1) punctul 2 teza a II-a, respectiv "Cu toate acestea, cauza se judeca daca reclamantul sau paratul a cerut in scris judecarea in lipsa". Cu stima.
mariusinho a scris:

Corespondenta acestui articol o regasim in dispozitiile art. 411 alin. (1) punctul 2 teza a II-a, respectiv "Cu toate acestea, cauza se judeca daca reclamantul sau paratul a cerut in scris judecarea in lipsa". Cu stima.

Stimate domnule avocat, sunteti in eroare, sunt aplicabile prevederile art. 223, mentiunea dvs. este pentru procedura arbitrala:)

@ raluca11c

Îmi pare rău, însă domnul avocat nu este în eroare.

Art. 242 CPC din 1865 şi art. 411 din NCPC reglementează, ambele, suspendarea voluntară a judecăţii. Corespondentul art. 242, alin. (2) CPC din 1865 este doar art . 411, alin. (1), pct. 2 teză finală din NCPC.

Art. 223 din NCPC vizează activitatea instanţei de judecată, nu activitatea părţilor. Întrebarea, în acest topic, este în baza cărui articol poate solicita o parte judecata în lipsă, nu care este articolul în baza căruia va proceda astfel instanța.

În fața unui tribunal arbitral se solicită judecata în lipsă potrivit art. 583 din NCPC.
Se poate solicita judecata in lipsa.
Nu exista probleme sub aspect juridic.