avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită salariile angajatilor debitorului blocate abuziv de ...
Discuție deschisă în Executare silită

salariile angajatilor debitorului blocate abuziv de banca tert poprit

In 7 decembrie 2012 banca in calitate de tert poprit blocheaza virarea salariilor debitorului unitate bigetara din contul deschis pe numele debitorului ( special si exclusiv pentru facilitarea alimentarii cardurilor salariatilor - asa cum este precizat in contractul dintre cele 2 parti).In luna iulie 2012 tribunalul emiseese o sentinta de suspendare a executarii de care banca nu avea cunostinta.Executorul judecatoresc care infintase poprirea nu a informat banca despre suspendarea executarii pe motiv ca nu a avut cunostinta de aceasta.Astfel desi era suspendata executarea, banca a retinut sumele care aveau destinatie precisa adica afectatiune speciala si timp de 4 zile nu a alimentat cardurile cu drepturile salariale ale salariatilor debitorului.Debitorul a informat inca din prima zi 7 decembrie 2012 banca despre hotatrarea de suspendare a executarii , dar banca si-a mentinut punctul de vedere si nu a virat decat o parte din drepturile salariale ale salariatilor debitorului dupa ce a retinut din total sume valoarea pe care executorul judecatoresc i-a comunicat-o in a 4- a zi de la retinerea sumelor.Chiar si executorul, cel care sustinea ca nu stia de sentinta de suspendare a executarii, dupa ce a luat la cunostinta de ea prin comunicarea facuta de debitor, in loc sa solicite bancii sa vireze de urgenta banii in conturile salariatilor, ii comunica bancii sumele pe care le are clientul lui de recuperat.Banca opreste astfel o parte din salarii si acestea sunt blocate si astazi.Banca sustine ca sentinta de suspendare a executarii produce efecte de cand i-a fost comunicata si nu de cand a fost pronuntata.Si acum pentru ca suspendarea produce efecte banca are nevoie de acordul debitorului ca sumele retinute de banca sa pleca la biroul executorului...Problema este ca salariatii nu si-au luat drepturile nici astazi.
Cine poarta raspunderea pentru aceasta situatie?
Pot fi date in judecata banca, executorul pentru aplicarea gresita a legii si pentru rea credinta?
Ce daune se pot cere si care este cuantumul acestora?

Alte discuții în legătură

Retreagere bani de la banca emanuel2001 emanuel2001 Buna ziua,am o mare rugaminte,salariul a fost virat unei banci iar banca nu vrea sa-mi dea banii spunand ca am poprire.Cum pot sa intru in posesia banilor si ... (vezi toată discuția)
Executare silita credit ina_tin ina_tin Buna seara. In 24.05.12 mi s-a comunicat de catre executor somatia privind executarea silita inceputa la cererea bancii din data de 02.04.12, a creditului ... (vezi toată discuția)
Poprire salar balintiuliu balintiuliu De ce banca (tert poprit) mi-a facut retinere in luna decembrie din contul de salar daca in fiecare luna imi retine firma incepind din luna martie? (vezi toată discuția)