Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lipsa de interes
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lipsa de interes

Buna ziua,
Deoarece am un proces in derulare va rog sa ma sfatuiti ce sa fac
La divortul a 2 soti casa se imparte in 2 parti, pt teren neexistand acte (in 1981)
Sotia isi face acte pe casa si teren conform hotararii de divort in 2003.
Pe partea sotului, mostenitorul acestuia isi face acte (ordin al prefectului) in 2008
Este normal ca fosta sotie, care are acte pe partea ei din 2003 sa ceara anularea ordinului prefetului pe terenul apartinand fostului sot pe motiv va ea ar mai avea o camera in acel lot, camera ce nu a solicitat-o in 2003? Nu este lipsita de interes cererea de anulare a ordinului prefectulului? Sau ce alta exceptie pot sa invoc?
De altfel reclamanta nici nu mentioneaza in cererea de chemare de judecata ca ea ar avea acte pe partea ei de casa conf sentintei de divort ci doar ca paratul sta in una din camerele ce i-au revenit ei la partaj, si prin urmare solicita anularea actelor acestuia
multumesc
Nu se poate aprecia ca lipsita de interes cererea de a se constata nulitatea absoluta partiala a ordinului prefectului daca ii lezeaza derptul de proprietate. cel mult puteti soliciuta respingerea cererii ca nefondata. Ar fi gbine sa luati legatura cu un avocat pentru a studia mai temeinic cazul
Nu s-a cerut nulitatea partiala a actului ci a intregului act. Si nu inteoleg cum odata ce si-a facut acte pe o parte ( si in acele acte scrie ca sunt conform sentintei de partaj) acum, dupa 5 ani, zice ca vrea sa anuleze actele celeilalte parti, fara a mentiona macar ca ea are acte pe partea ei si ca suprafetele de teren din acrte nu se suprapun. Consider ca i-ar leza dreptul de proprietate daca eu as avea acte si ea nu....dar asa? Avem avocat dar ne tot judecam de 10 luni si acum vreau sa inteleg eu cum stau lucrurile......
Multumesc.