Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... art 278 ind.1 C.p.p. si art 2781 C.pr.pen?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

art 278 ind.1 C.p.p. si art 2781 C.pr.pen?

am depus o plangere la parchet impotriva ordonantei de neancepere a urmaririi penale si dupa 2 luni am primit si rasp prim procurorului,asta dupa ce am depus in instanta plangerea impotriva ordonantei procurorului de caz conf art 278 ind.1C.p.p.-spune prim procurorul ca s-a dispus neinceperea urmarii penale in baza art.228 alin.6 si art.230 rap.la art.11 pct.1 lit.b,art.10 lit.b indice 1 C.p.p.,art.18 indice 1 C.p si art.91 C.p sub aspectul infractiunii de abandon de fam,prev de art.305 alin.1 lit.c C.p si aplic unei amenzi cu caracter administrativ de 1000 lei,intrucat respectivul nu a achitat pensia de intretinere ptr minor.in urma materialului probatoriu in cauza a rezultat ca fapta sesizata a fost savarsita cu vinovatie de faptuitor si,avand in vedere imprejurarile concrete in care acesata s-a comis,s-a considerat,in mod corect,ca este suficienta ptr indreptare aplicarea sanctiunii cu caracter administrativ a amenzii.prin urmare ordonanta atacata este legala si temeinica si ca atare respinge plangerea mea.
de la instanta am primit citatie "cu mentiunea de a preciza daca ati formulat plangere impotriva rezolutiei procurorului,in temeiul art.2781 C.pr.pen."
ce vrea sa insemne asta?mentionez ca dosarul a fost inregistrat avand ca obiect plângere împotriva rezoluţiilor sau ordonanţelor procurorului de netrimitere în judecată (art.278 ind.1 C.p.p.)

desirelia75, utilizator
probabil ca vor sa se asigure ca va mentineti plangerea.
sunt multe situatii in care acestea sunt afaceri fictive si de aceea odata cu citati solicita si sa precizati acest lucru.
parerea mea .