avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... art 278 ind.1 C.p.p. si art 2781 C.pr.pen?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

art 278 ind.1 C.p.p. si art 2781 C.pr.pen?

am depus o plangere la parchet impotriva ordonantei de neancepere a urmaririi penale si dupa 2 luni am primit si rasp prim procurorului,asta dupa ce am depus in instanta plangerea impotriva ordonantei procurorului de caz conf art 278 ind.1C.p.p.-spune prim procurorul ca s-a dispus neinceperea urmarii penale in baza art.228 alin.6 si art.230 rap.la art.11 pct.1 lit.b,art.10 lit.b indice 1 C.p.p.,art.18 indice 1 C.p si art.91 C.p sub aspectul infractiunii de abandon de fam,prev de art.305 alin.1 lit.c C.p si aplic unei amenzi cu caracter administrativ de 1000 lei,intrucat respectivul nu a achitat pensia de intretinere ptr minor.in urma materialului probatoriu in cauza a rezultat ca fapta sesizata a fost savarsita cu vinovatie de faptuitor si,avand in vedere imprejurarile concrete in care acesata s-a comis,s-a considerat,in mod corect,ca este suficienta ptr indreptare aplicarea sanctiunii cu caracter administrativ a amenzii.prin urmare ordonanta atacata este legala si temeinica si ca atare respinge plangerea mea.
de la instanta am primit citatie "cu mentiunea de a preciza daca ati formulat plangere impotriva rezolutiei procurorului,in temeiul art.2781 C.pr.pen."
ce vrea sa insemne asta?mentionez ca dosarul a fost inregistrat avand ca obiect plângere împotriva rezoluţiilor sau ordonanţelor procurorului de netrimitere în judecată (art.278 ind.1 C.p.p.)


Ultima modificare: Luni, 18 Februarie 2013
desirelia75, utilizator
Cel mai recent răspuns: doberv , utilizator 19:30, 18 Februarie 2013
probabil ca vor sa se asigure ca va mentineti plangerea.
sunt multe situatii in care acestea sunt afaceri fictive si de aceea odata cu citati solicita si sa precizati acest lucru.
parerea mea .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca parchetul de pe langa judecatorie nu imi raspunde in termenul legal de 20 zile la plangerea introdusa ce trebuie sa fac Gion_71 Gion_71 M-am adresat cu o Plangere catre Parchet si nu a-m primit nici un raspuns,ce procedura trebuie sa urmez in aceasta situatie...., pot sa deschid actiune penala ... (vezi toată discuția)
plângere împotriva rezoluþiilor sau ordonanþelor procurorului de netrimitere în judecatã (art.278 ind.1 c.p.p.) isoldacleo isoldacleo Buna ziua , sunt citata ca intimata in procesul care are ca obiect plângere împotriva rezoluţiilor sau ordonanţelor procurorului de netrimitere în ... (vezi toată discuția)
Cerere tip plangere ContSters292831 ContSters292831 Buna ziua am primit si eu o comunicare de la parchetul de pe langa judecatoria sectorului 6 care spune asa: Va comunicam ca prin ordonantei din 27.02.2013a ... (vezi toată discuția)