Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... casierie - temeiul legal al functiei de casier, ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

casierie - temeiul legal al functiei de casier, economist -

Buna ziua,

cu o intrebare va deranjez, sunt la inceputul "drumului", recent sunt angajat al unei societati comerciale pe functia de economist (cod C.O.R -economist sef), si problema mea este:

din cate stiu eu avand functia de economist, contabil, nu pot tine casieria unitatii.
Eu asa ma gandesc ca e normal, va rog daca puteti sa imi raspundeti, daca avand functia de economist pot sa tin casa, respectiv va rog daca e posibil sa imi mentionati temeiul legal conform caruia acest lucru nu e posibil sau eventual posibil.

Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra,

cu stima
Sunt puncte de vedere diferite cu privire la aceasta chestiune.Pentru unuii exista o incompatibilitate serioasa intre cele doua calitati, pentru altii nu.Din punctul nostru de vedere, economistul / contabilul, trebuie sa fie o alta persoana decat cea care are gestiunea directa a banilor.Casierul are gestiunea banilor iar contabilul gestiunea exercitiului financiar contabil.Sunt slujbe total diferite, cu responsabilitati diferite si pregatiri diferite, dar unii vad altfel problema.
Trageti dumneavoastra concluzia. ;)
Asa, in primul rand va multumesc pentru raspuns, dar daca e posibil imi dati si o referire la o sursa legislativa in care este consemnata incompatibilitatea celor doua functii sus amintite (casier respectiv pe de alta parte economist/contabil).
va multumesc anticipat, sunt curios in legatura cu raspunsul (mult asteptat)

o seara placuta tuturor.:)
Din cate am vazut, exista posturi de casier-economist, dar eu prin asta inteleg ca exista o cerinta de studii superioare economice pentru aceasta functie de casier si nu ca persoana in cauza ar avea ambele atributii.
fiind vorba despre o societate mica, proprietarii vor sa cumuleze adica sa dea in atributiile economistului si tinerea casieriei, ne avand angajat un casier, stiu ca functia de economist necesita studii superioare, dar care lege interzice faptul ca economistul, contabilul nu are DREP SA CONSUCA CASA societatii.