Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... control financiar preventiv
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

control financiar preventiv

buna ziua! as dori sa stiu care este baza legala pt acordarea sporului de control financiar preventiv in institutiile publice si care procentul care se acorda pt acesta
multumesc
Baza legala este og 119/1999 -republicata in M.OF. 799/2003 si modificata de L.234/2010(M.of.831/2010)
si Ordin 522/16.04.2003 - normele metodologice referitoare la exercitarea controlului financiar preventiv.
[ link extern ]
Art 9, alin 7 care este abrogat de legea.284/2010 :

[ link extern ]

Pentru persoanele care exercita activitatea de control financiar preventiv, pe perioada de exercitare a acesteia, salariul de baza detinut se majoreaza cu 4 clase de salarizare succesive suplimentare conform L. 284/2010(art 20, alin 4)
Diferenta dintre doua clase de salarizare succesive este de 2,5%(art 10,alin 5)
sporul este de : 2,5%*4=10%