Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... adresare instanta de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

adresare instanta de judecata

Buna ziua.
Am ajuns in situatia in care trebuie sa ma adresez unei instante de judecata ca reclamant intr-un dosar de distrugere din culpa. Am depus plangere la politie, dosarul a fost inaintat catre Procuratura insa, politistul care se ocupa de caz mi-a spus ca trebuie sa ma adresez unei instante de judecata pentru recuperarea prejudiciului ce mi-a fost produs. Intrucat este pentru prima oara cand ma aflu intr-o astfel de situatie (sper sa fie prima si ultima), am rugamintea de a fi consiliat in ceea ce priveste pasii care trebuie urmati si ce costuri ar implica.
Multumesc pentru raspuns.
Cu stima, GMN.
Adresati-va instantei cu actiune civila prin care sa cereti obligarea paratului (vecinului) la plata unei sume de bani reprezentand contravaloarea reparatiilor pe care ati fost nevoit sa le faceti datorita faptei ilicite savarsite de catre el.

Multumesc frumos pentru raspuns.
O zi buna in continuare.
Cu stima, GMN.