Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Distrugere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Distrugere

Buna ziua,
Unui vecin de al i a căzut plasa de termopan antiinsecte pe masina mea si mi a spart parbrizul si îndoit usor plafonul.Am fost la poliție și am facut o plângere ptr distrugere...care sunt următorii pasi pentru recuperarea prejudiciului care se ridică undeva la 2000 lei?
Buna seara!

Sa va constituiti parte civila in cadrul procesului penal, inca din urmarirea penala. Daca nu, la primul termen la instanta.

Cu stima
Cred ca ar trebui sa va adresati instantei civile pentru recuperarea prejudiciului, din descrierea dvs nu pare sa fi avut intentia sa va distruga plafonul si parbrizul.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Într-adevăr nu pot spune ca vecinul ce a produs distrugerea a avut intenție însă va rog sa imi spuneti care sunt pasi de urmat in deschiderea unui proces civil pentru distrugere?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Cred ca ar trebui sa va adresati instantei civile pentru recuperarea prejudiciului, din descrierea dvs nu pare sa fi avut intentia sa va distruga plafonul si parbrizul.

Notificati-l initial prin executorul judecatoresc.