Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Colectiv de Munca la peste 20 angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Colectiv de Munca la peste 20 angajati

Buna ziua,
Exista vreo prevedere legala conform careia un angajator cu mai mult de 20 salariati este obligat sa incheie Contract Colectiv de Munca la nivel de unitate? Daca da, care este acea prevedere si in ce consta procedura respectiva.
Multumesc.
Bună ziua,

Mai am o întrebare legată de negocierea ccm-ului. Negocierile se vor efectua anual sau un termen precis peste cât timp se va face următoarea negocire. Din art. 129 alin. 2 aş înţelege că se va face dacă angajatorul sau reprez. salariatilor initiază negocierea se face dacă angajatorul/reprez.salariatilor ar iniţia negocierele peste 5 ani, peste 5 ani se vor mai purta negocieri. Vreau să mă asigur că am înteles bine.
Vă mulţumesc frumos pentru sprijin!:)
am facut pe data de 21.07.2014 21 de salariati, in cate zile tr sa demaram procedura pt negocierea ccm?
eu am facut convocatorul pe data de 24.07.2014 si am scris ca pana pe data de 31.07.2014 sa prezinte procesul verbal cu privire la alegerea reprezentantilor.este corect?
s-au ales reprezentantii si pe data de 31.07 s-a intocmit proces verbal cu privire la alegerea lor, iar pe data de 06.08.2014 au fost convocati cu privire la negocierea ccm-ului. CCM-ul nu s-a semnat, nu s-a ajuns la o intelegere si am specificat acest sens in PV
Sa-mi spuneti va rog daca am procedat corect, multumesc.
Art. 129. - Legea 62/2011
(1) Negocierea colectiva este obligatorie numai la nivel de unitate, cu exceptia cazului in care unitatea are mai putin de 21 de angajati

(2) Initiativa negocierii apartine angajatorului sau organizatiei patronale

(3) Angajatorul sau organizatia patronala initiaza negocierea colectiva cu cel putin 45 de zile calendaristice inaintea expirarii contractelor colective de munca sau a expirarii perioadei de aplicabilitate a clauzelor stipulate in actele aditionale la contractele colective de munca

(4) In cazul in care angajatorul sau organizatia patronala nu initiaza negocierea, aceasta va incepe la cererea scrisa a organizatiei sindicale reprezentative sau a reprezentantilor angajatilor, in termen de cel mult 10 zile calendaristice de la comunicarea solicitarii

(5) Durata negocierii colective nu poate depasi 60 de zile calendaristice decat prin acordul partilor

(6) Contractele colective de munca pot sa prevada renegocierea periodica a oricaror clauze convenite intre parti.

In speta, ati procedat corect.
freeelis a scris:

Art. 129. - Legea 62/2011
(1) Negocierea colectiva este obligatorie numai la nivel de unitate, cu exceptia cazului in care unitatea are mai putin de 21 de angajati

(2) Initiativa negocierii apartine angajatorului sau organizatiei patronale

(3) Angajatorul sau organizatia patronala initiaza negocierea colectiva cu cel putin 45 de zile calendaristice inaintea expirarii contractelor colective de munca sau a expirarii perioadei de aplicabilitate a clauzelor stipulate in actele aditionale la contractele colective de munca

(4) In cazul in care angajatorul sau organizatia patronala nu initiaza negocierea, aceasta va incepe la cererea scrisa a organizatiei sindicale reprezentative sau a reprezentantilor angajatilor, in termen de cel mult 10 zile calendaristice de la comunicarea solicitarii

(5) Durata negocierii colective nu poate depasi 60 de zile calendaristice decat prin acordul partilor

(6) Contractele colective de munca pot sa prevada renegocierea periodica a oricaror clauze convenite intre parti.

In speta, ati procedat corect.

Multumesc mult!