avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA trecere la neplatitor tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

trecere la neplatitor tva

Buna ziua
Din data de 11.01.2013 am devenit neplatitor de tva si nu stiu daca trebuie
sa aplic tva la incasare 11 zile
Am cateva facturi de la furnizori in aceasta perioada pe care le-am platit,
dar dupa data de 11.01.Pot deduce tva-ul la aceste facturi,sau daca nu cum
trebuie sa procedez?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: blackrox , utilizator 13:26, 21 Martie 2013
Pana la aparitia OG nr. 8/2013, legislatia fiscala nu prevedea posibilitatea declararii taxei care trebuie platita de persoanele care au aplicat sistemul TVA la incasare, daca incasarea contravalorii facturilor emise sau termenul limita de 90 de zile de la data emiterii facturii, intervine dupa anularea inregistrarii in scopuri de TVA. Aceasta situatie a fost remediata prin noile prevederi.

Mai exact, reglementarile nou-introduse in Codul fiscal stabilesc ca firmele care au aplicat sistemul TVA la incasare si care au solicitat anularea codului de inregistrare in scopuri de TVA trebuie sa depuna la Fisc o declaratie. Contribuabilii vor declara in acest document taxa colectata care trebuie platita pentru livrari de bunuri/prestari de servicii efectuate inainte de anularea codului de TVA, dar a caror exigibilitate intervine cand ei nu mai au un cod valabil de TVA.

Termenul de depunere a acestei declaratiii este data de 25 a lunii urmatoare celei in care a intervenit exigibilitatea TVA.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Cu livrarile nu este problema pt.ca vindem cu amanuntul pe baza de bon fiscal
Si in acest caz trebuie depus aceasta declaratie?
Cu achizitiile este problema,marfuri cumparate inainte de data de 11 si platite ulterior
La acestea nu stiu cum sa procedez,pot deduce tva sau nu.
La Finante mi s-a zis sa depun pana la 25 februarie un ultim decont 300.
Simona, te rog sa-mi spui despre ce declaratie este vorba, daca se poate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare inregistrare in scopuri de tva Iordache  Victoria Ioana Iordache Victoria Ioana Buna seara, In cazul in care este anulata inregistrarea in scopuri de tva in data de 1.02.2014 iar firma are ca perioada fiscala trimestrul, pentru primul ... (vezi toată discuția)
Deducere tva gabrielaconta gabrielaconta Unei persoane juridice i se anuleaza codul de inregistrare in scopuri de tva conform prevederilor art. 153 alin.9 lit c. Dupa data anularii, persoana ... (vezi toată discuția)
Anularea inregistrarii in scopuri tva Mihaelasta Mihaelasta Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Am un srl caruia in anul 2012 i s-a anulat inregistrarea in scopuri tva conf art.153 C.F.,in luna decembrie am ... (vezi toată discuția)