avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intrebari in legatura cu declaratia 392B (amortizari ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intrebari in legatura cu declaratia 392B (amortizari si jurnalul de cumparaturi)

Buna,

As dori sa aflu niste raspunsuri la urmatoarele intrebari in legatura cu declaratia 392B daca ma puteti ajuta :

1) Prima intrebare este legata de amortizari. Daca am de exemplu in declaratia 392B :

Valoarea "Achizitii de la persoane inregistrate in scopuri de TVA" = 10000 RON (fara produsul X)

Daca am un produs X in valoarea de 2000 RON care are amortizare pe 4 ani deci 500 RON / an, cum se trece acest lucru in declaratia 392B la rubrica : "Achizitii de la persoane inregistrate in scopuri de TVA" ? :

A) Valoarea "Achizitii de la persoane inregistrate in scopuri de TVA" = 12000 RON (cu pretul total al produsul X)

sau

B) Valoarea "Achizitii de la persoane inregistrate in scopuri de TVA" = 10500 RON (cu pretul produsul X amortizat pe 1 an)

2) Daca sunt PFA neplatitor de TVA trebuie sa am "Jurnalul de cumparaturi" ?

Multumesc mult pentru viitoarele raspunsuri
Bogdan
Ultima modificare: Marți, 19 Februarie 2013
bogdanblue, utilizator
Cel mai recent răspuns: bogdanblue , utilizator 10:53, 20 Februarie 2013
treceti valoarea totala a facturii asa cum ati trecut in juralul de cumparari, indiferent ca produsele de pe acea factura se amortizeaza

da, trebuie sa aveti si jurnalul de cumparari, in baza acestuia si a jurnalului de vanzari se intocmeste aceasta declaratie
Multumesc pentru raspuns.
Eu am inteles ca pentru un PFA neplatitor de TVA nu este necesar decat REGISTRUL DE INCASARI SI PLATI ! Ma insel?
Ultima modificare: Miercuri, 20 Februarie 2013
bogdanblue, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare declaratie 392b ptr. ii ionela11 ionela11 Buna seara! Am o intreprindere individuala neplatitor de tva si vroiam sa stiu in declaratia 392B la valoare se trece valoarea facturile cu tot cu tva de la ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392b iirina_19 iirina_19 Am si eu cateva intrebari si va multumesc daca ma puteti lamuri: 1. Declaratia 392B se depune de toate pfa-urile cu cifra de afaceri pana la 35.000 euro(cf ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392b- nelamuriri Marius Jeler Intreprindere Individuala Marius Jeler Intreprindere Individuala Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am o ii si am cumparat un aparat de 5000 lei fara TVA. In declaratia 392B cuprind si TVA -ul aferent sumei ... (vezi toată discuția)