Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 392B
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 392B

Am si eu cateva intrebari si va multumesc daca ma puteti lamuri:
1. Declaratia 392B se depune de toate pfa-urile cu cifra de afaceri pana la 35.000 euro(cf Ordonanta 117/23.12.2010, art.156^3, alin.5) sau numai de cei a caror cifra de afaceri este cuprinsa intre 10.000-35.000 euro(conform instructiunilor de completare de pe site-ul Min. Finantelor)?
2. As dori sa va intreb cum pot completa declaratia 392B la sectiunea ''Achizitii de la persoane inregistrate in scopuri de tva'' daca sunt un pfa neplatitor de tva, iar facturile le inregistrez pe total(fara a defalca tva-ul), iar in Jurnalul de cumparari imi apare la baza de impozitare total suma factura?
3. La rubrica ''Achizitii...'' se trec numai facturile primite sau si bonurile fiscale, chitante,etc...

1.Limita incadrarii pentru cifra de afaceri este intre 42.877 si 119.000 lei,curs stabilit la 31 decembrie pentru euro.(1euro=4,2877 lei).

2.La sectiunea „Achizitii de la persoane inregistrate in scopuri de TVA” mentionati la randul 1 baza aferenta achizitiilor de la persoane care sunt inregistrate in scopuri de TVA si separat TVA-ul aferent acesteia. La randul 2 valoarea aferenta achizitiilor de la persoane neinregistrate in scopuri de TVA.

3.Nu se iau in calcul bonurile fiscale.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Acum ca s-a schimbat limita de incadrare (0-119.000 ron) conform ultimei variante de program de pe site-ul Anaf, vers.1.0.2 / 02.02.2011, va trebui deci sa depuna toata lumea aceste declaratii.
As dori sa stiu daca trebuiesc trecute numai facturile SAU si bonurile fiscale si chitantele cu contributiile la pensii, sanatate,impozit...
La mine apar toate in jurnalul de cumparari(si facturi si bonuri fiscale si chitante).
Fiind neplatitor de tva, nu am inregistrat facturile sau bonurile cu tva, ci per total suma. De aceea coloana TVA o completez cu zero sau adun(de mana) tot tva-ul si il trec acolo? Va multumesc!
In sfarsit, dupa multe cautari, am inteles cum se completeaza D392B!!!
Se depune de neplatitorii de tva care au cifra de afaceri intre 0-119.000 ron, conform si ultimei variante de program din 02.02.2011 de pe site-ul Anaf.
La rubrica "Achizitii" se trece tot ce apare in Jurnalul de Cumparari (facturi, bonuri, chitante, etc...).
La achizitiile de la persoane inregistrate in scopuri de tva se trece defalcat: baza impozitare si tva (toate adunate de mana, intrucat tva-ul a fost in 2010 19% si apoi 24%, iar neplatitorii de tva inregistreaza per total suma).

Nu am gasit clar: se poate depune rectificativa la 392 B?
Multumesc
Desi nu are optiunea "rectificativa" , cred ca se poate depune declaratia corecta (la care sa o atasati si pe cea gresita).